Page images
PDF
EPUB
[ocr errors]

THE

SOUTHWESTERN REPORTER

WITH KEY-NUMBER ANNOTATIONS

VOLUME 132

PERMANENT EDITION

CONTAINING ALL THE CURRENT DECISIONS OF THE

SUPREME AND APPELLATE COURTS OF

[blocks in formation]

132

COPYRIGHT, 1910

BY

WEST PUBLISHING COMPANY

COPYRIGHT, 1911

BY

WEST PUBLISHING COMPANY

(132 S.W.)

JUDGES

OF THE

COURTS REPORTED DURING THE PERIOD

COVERED BY THIS VOLUME

ARKANSAS-Supreme Court.
EDGAR A. MCCULLOCH, CHIEF JUSTICE.

ASSOCIATE JUSTICES.
BURRILL B. BATTLE.1

JESSE C. HART.
CARROLL D. WOOD.

SAMUEL FRAUENTHAL
WILLIAM F. KIRBY.2

KENTUCKY-Court of Appeals.
HENRY S. BARKER, CHIEF JUSTICE. 8
J. P. HOBSON, CHIEF JUSTICE.4

ASSOCIATE JUSTICES.
JOHN M. LASSING.

ED, C. O'REAR.
J. P. HOBSON.4

W. E. SETTLE.
JOHN D. CARROLL.

T. J. NUNN.
SHACKELFORD MILLER.5

COMMISSIONER OF APPEALS.
WILLIAM ROGERS CLAY.

MISSOURI_Supreme Court.

JAMES D. FOX, CHIEF JUSTICE.
GAVON D. BURGESS, CHIEF JUSTICE.?
LEROY B. VALLIANT, CHIEF JUSTICE.8

Division No. 1.
HENRY LAMM, PRESIDING JUDGE. 9
ARCHELAUS M. WOODSON, PRESIDING JUDGE. 10

ASSOCIATE JUDGES.
WALLER W. GRAVES.

LEROY B. VALLIANT.8
ARCHELAUS M. WOODSON.10 HENRY LAMM.9

Division No. 2.
JAMES B. GANTT, PRESIDING JUDGE. 11
JOHN KENNISH, PRESIDING JUDGE. 12

ASSOCIATE JUDGES.
GAVON D. BURGESS.7

JOHN KENNISH.12
JAMES D. FOX.6

FRANKLIN FERRISS.18
JOHN C. BROWN. 14

The Kansas City Court of Appeals.
E. J. BROADDUS, PRESIDING JUDGE.

ASSOCIATE JUDGES.
JAMES ELLISON.

J. M. JOHNSON.
The St. Louis Court of Appeals.
GEORGE D. REYNOLDS, PRESIDING JUDGE.

ASSOCIATE JUDGES.
RICHARD L. GOODE.15

ALBERT D. NORTONI.
HENRY S. CAULFIELD.16

1 Retired October 31, 1910.
* Elected October 31, 1910, to succeed Burrill B.

Battle.
* Retired January 1, 1911.
* Became Chief Justice January 1, 1911.
6 Became Judge January 1, 1911.
* Died October 6, 1910.
* Died December 17, 1910.
• Elected Chief Justice December 31, 1910.

Became Judge January 1, 1911. 10 Became Presiding Judge January 1, 1911. 11 Succeeded by John C. Brown, 12 Became Presiding Judge January 1, 1911. 13 Appointed to succeed Gavon D. Burgess. 14 Elected to succeed James B. Gantt. 15 Resigned September 1, 1910. 16 Appointed September 9, 1910, to succeed

Richard L. Goode,

« PreviousContinue »