Page images
PDF
EPUB

JUDGES OF THE

SUPREME COURT OF THE UNITED STATES,

FROM THE TIME OF ITS FIRST ESTABLISHMENT, WITH THE DATES O!

THEIR COMMISSIONS.

Hon. JOHN JAY, Chief Justice,
Hon. William Cushing, Associate Justice,
Hon. James Willson, Associate Justice,
Hon. John Blair, Associate Justice,
Hon. James Iredell, Associate Justice,
Hon. Thomas Johnson, Associate Justice,
Hon. William Patterson, Associate Justice,
Hon. JOHN RUTLEDGE, Chief Justice,
Hon. Samuel Chase, Associate Justice,
Hon. OLIVER ELLSWORTH, Chief Justice,
Hon. Bushrod Washington, Associate Justice,
Hon. Alfred Moore, Associate Justice,
Hon. JOHN MARSHALL, Chief Justice,
Hon. William Johnson, Associate Justice,
Hon. Brockholst Livingston, Associate Justice,
Han. Thomas Todd, Associate Justice,

September 26, 1789.
September 27, 1789.
September 29, 1789.
September 30, 1789.
February 10, 1790.
November 7, 1791.
March 4, 1793.

July 1, 1795.
January 7, 1796.

March 4, 1796. December 20, 1798. December 10, 1799. January 31, 1801. March, 1804

1807. 1807.

ATTORNIES GENERAL.

Edmund Randolph, Esq.

September 26, 1789. William Bradford, Esq.

January 28, 1794, in the place of Edmund Randolph, Esq. appointed Secretary of State. Charles Lee, Esq.

1795, Levi Lincoln, Esq.

1801. John Breckenridge, Esq.

February 12, 1806. Cæsar Augustus Rodney, Esq.

1807.

JUDGES OF THE

SUPREME JUDICIAL COURT OF MASSACHUSETTS,

From the year 1776, with the dates of their Commissions.

19776.

Hon. JOHN ADAMS, Chief Justice,
Hon. William Cushing, Associate Justice,

Never took his seat.

1776.

Hon. James Warren, Associate Justice,

1776.

Never took his seat. Hon. Jedediah Foster, Associate Justice,

1776.

Died ,1779. Hon. James Sullivan, Associate Justice,

1776.

Resigned, 1782. Hon. Nathaniel Peaslee Sargeant, Associate Justice,

1776. Hon. WILLIAM CUSHING, Chief Justice,

1777 Resigned, on being appointed one of the Judges of the Supreme Court

of the United States, 1789. Hon. David Sewall, Associate Justice,

1777. Resigned, on being appointed Judge of the United States' Court for

the District of Maine, 1789. Hon. Increase Sumner, Associate Justice,

1782. Resigned, on being elected Governour of the Commonwealth, 1797. Hon. Francis Dana, Associate Justice,

1785. Hon. NATHANIEL PEASLEE SARGEANT, Chief Justice, 1790.

Died, 1792. Hon. Robert Treat Paine, Associate Justice,

1790,

Resigned, 1800. Hon. Nathan Cushing, Associate Justice,

1790.

Resigned, 1800. Hon. FRANCIS DANA, Chief Justice,

1792.

Resigned, 1806. Hon. Thomas Dawes, Jun. Associate Justice,

1792.

Resigned, 1802. Hon. Theophilus Bradbury, Associate Justice,

1797.

Resigned, 1803. Hon. Samuel Sewall, Associate Justice,

1800. Hon. Simeon Strong, Associate Justice,

1801.

Died, 1805. Hon. George Thatcher, Associate Justice,

1801. Hon. Theodore Sedgwick, Associate Justice,

1802 Hon. Isaac Parker, Associate Justice,

1806. Hon. THEOPHILUS PARSONS, Chief Justice,

1806.

ATTORNIES GENERAL,

Robert Treat Paine, Esq;

1776. Resigned, on being appointed a Judge of the Supreme Court, 1790. James Sullivan, Esq.

1790. Resigned, on being elected Governour of the Commonwelth, 1807. Barnabas Bidwell, Esq.

1807,

Removed, 1810. Perez Morton, Esq.

1810.

SOLICITOR GENERAL

Daniel Davis, Esq.

1804.

CHANCELLORS

OF THE STATE OF NEW-YORK, FRON 1777 to 1811.

Hon. ROBERT R. LIVINGSTON, appointed

October 17, 1777. Resigned, on being appointed Minister from the United States to France, 1801. Hon. JOHN LANSING, Jun.

October 28, 1801.

JUDGES OF THE

SUPREME COURT OF JUDICATURE OF NEW-YORK, FROM 1777 TO 1811.

}

Hon. JOHN JAY, Chief Justice,

October 17, 1777. Hon. Robert Yates, Puisne Judges,

October 17, 1771. Hon. John Sloss Hobart, Hon. RICHARD MORRIS, Chief Justice,

October 23, 1779, in the place of Mr. Chief Justice Jay, who resigned. Ilon. ROBERT YATES, Chief Justice,

September 28, 1790, in the place of Mr. Chief Justice Morris, who arrived at the age of sixty years. Hon. John Lansing, Jun. Puisne Judge,

September 28, 1790. Hon. Aaron Burr, Puisne Judge,

October 2, 1792.

Did not accept the appointment. Hon. Morgan Lewis, Puisne Judge,

December 21, 1792. Hon. Egbert Benson, Puisne Judge,

January 29, 1794. Hon. James Kent, Puisne Judge,

February 6, 1798. Hon. JOHN LANSING, Jan. Chief Justice,

February 15, 1798, in the place of Mr Chief Justice Yates, who arrived at the age of sixty years. Hon. John Cozine, Puisne Judge,

August 9, 1798. Hon. Jacob Radelift, Puisne Judge,

December 27, 1798, in the place of Mr. Justice Cozine, who died before he had taken

his seat on the Bench. Hoa. MORGAN LEWIS, Chief Justice,

October 28, 1801, in the place of Mr. Chief Justice Lansing, appointed Chancellor. Hon. Brockholst Livingston, Puisne Judge,

January 8, 1802, in the place of Mr. Justice Benson, appointed Judge of the Circuit

Court of the United States. Hon. Sinith Thompson, Puisne Judge,

January 8, 1802. Hon. Ambrose Spencer, Puisne Judge,

February 3, 1804, in the place of Mr. Justice Radcliff, resigned. Hon. JAMES KENT, Chief Justice,

July 2, 1804, in the place of Mr. Chief Justice Lewis, elected Governour of the State. Hon. Daniel V. Tompkins. Puisne Judge,

July 2, 1804. Hon. William Van Ness, Pusisne Judge,

June 9, 1807, in the place of Mr. Justice Livingston, appointed Judge of the Su

preme Court of the United States. Hon. Joseph C. Yates, Puisne Judge,

February 8, 18085 in the place of Mr. Justice Tompkins, elected Governour of the State.

ATTORNIES GENERAL.

Egbert Benson, Esq.
Richard Varick, Esq.
Aaron Burr, Esq.
Morgan Lewis, Esq.
Nathaniel Lawrence, Esq.
Josiah Ogden Hoffman, Esq.
Ambrose Spencer, Esq.
John Woodworth, Esq.
Mathias B. Hildrith, Esq.
Abraham Van Vechten, Esq.
Mathias B. Hildreth, Esq.

January 16, 1778.

May 14, 1789. September 29, 1789.

November 8, 1791.
December 24, 1792.
November 30, 1795.

February 3, 1802.
February 3, 1804.

March 18, 1808.
February 2, 1810.
February 1, 1811.

JUDGES OF THE

SUPREME COURT OF PENNSYLVANIA, FROM 1776 TO 1806.

Hon. THOMAS MKEAN, Chief Justice,

July 28, 1777:

Reappointed, July 29, 1784. Hon. William Augustus Attle, Associate Justice,

July 28, 1777,

Reappointed, August 9, 1784. Hon. John Evans, Associate Justice,

August 15, 1777. Hon. George Bryan, Associate Justice,

April 3, 1780. Hon. Jacob Rush, Associate Justice,

February 15, 1784, in the place of Mr. Justice Evans, deceased. Hon. Edward Shippen, Associate Justice,

1791. Hon. Yeates, Associate Justice,

1792. Hon. William Bradford, Jun. Associate Justice,

1792. Hon. Smith, Associate Justice,

1795. Hon. EDWARD SHIPPEN, Chief Justice,

October, 1799, in the place of Mr. Chief Justice M.Kean, elected Governour of the State. Hon. Brackenridge, Associate Justice,

1800. Hon. TILGHMAN, Chief Justice,

1806.

ATTORNIES GENERAL.

Jonathan Dickinson Sargeant, Esq.

William Bradford, Jun. Esg.
Jared Ingersol. Esq.

M.Kean, Esq.

July 28, 1777. Resigned, November 20, 1780. November 23, 1780.

1792. 1802.

« PreviousContinue »